Fundacja rodzinna – przystępowanie do spółek zagranicznych

Fundacja rodzinna

Niebawem minie rok od wejścia w życie ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacjach rodzinnych. Dotychczas założonych zostało już kilkadziesiąt fundacji rodzinnych (425).

Chcąc przybliżyć Państwu powyższą tematykę będziemy sukcesywnie pisać o istotnych kwestiach i interpretacjach obowiązujących przepisów prawnych dotyczących fundacji rodzinnej w aspektach podatkowych.

Zgodnie z ww. ustawą – fundacja rodzinna w zakresie określonym art. 5 ustawy może prowadzić działalność gospodarczą, która co do zasady jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Mucha KSP

W ramach dopuszczalnej działalności prowadzonej przez fundację rodzinną może ona m.in. przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestniczyć w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.

Należy wskazać, że spółką prawa handlowego nie jest spółka cywilna, tym samym na wypadek przystąpienia przez fundację rodzinną do spółki cywilnej – działalność fundacji rodzinnej prowadzona poza wskazanym powyżej zakresem będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki sankcyjnej wynoszącej 25%.

Jednocześnie, zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe oraz potwierdzonym wyrokiem WSA w Warszawie nie do każdej spółki zagranicznej do której przystąpiłaby fundacja rodzinna, odwołując się do definicji spółki prawa handlowego i podmiotu o podobnym charakterze – zapewniłoby fundacji rodzinnej zwolnienie w podatku dochodowym. Wskazano właśnie, że istotnym jest powiązanie danej spółki zagranicznej z podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Każdorazowo możliwość przystąpienia przez fundację rodzinną do spółki zagranicznej należy poddawać niezależnej analizie, a w szczególności weryfikować jej status podatkowy. Co za tym idzie, może wystąpić ryzyko, że przystąpienie do spółki zagranicznej transparentnej podatkowo nie zapewni zwolnienia tej działalności w podatku dochodowym i będzie wiązało się ze stawką sankcyjną – 25%.

Tags:
What do you think?

Related news