CIT-estoński

Wydaje Ci się, że korzystasz z CIT estońskiego, tymczasem zbyt późne
sporządzenie sprawozdania finansowego śródrocznego jest powodem
nieskutecznego przejścia na tę formę opodatkowania?
Czy wiesz, że nieodpłatne świadczenia wspólnika na rzecz spółki
korzystające z CIT-estońskiego nie podlegają opodatkowaniu?

Odpowiemy na te pytania w tym artykule.

Mucha KSP
Wydaje Ci się, że korzystasz z CIT estońskiego, tymczasem zbyt późne sporządzenie sprawozdania finansowego śródrocznego jest powodem nieskutecznego przejścia na tę formę opodatkowania?

Interpretacja ogólna Ministra Finansów wydana 30 stycznia 2024 r., nr DD8.8203.1.2023, rozwiała wątpliwości wynikające z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT.

Z tego przepisu wynika, że poza zamknięciem ksiąg rachunkowym na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego wybór CIT-e i samym zawiadomieniem ZAW-RD podatnik jest zobowiązany na ten sam dzień co zamknięcie ksiąg sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Ministerstwo jednoznacznie odniosło się do tej kwestii stwierdzając, że termin zawiadomienia, a termin sporządzenia sprawozdania tzw. śródrocznego to dwa odrębne terminy. Jednak, jeśli nie dotrzymałeś warunku sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości (3 miesiące od zamknięcia ksiąg) to nie dokonałeś skutecznego przejścia na CIT-estoński.

Czy wiesz, że nieodpłatne świadczenia wspólnika na rzecz spółki korzystające z CIT-estońskiego nie podlegają opodatkowaniu?

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB1-2.4010.109.2023.1.ANK z 9 marca 2023 r.

Uwaga!

Dla wspólnika, który do tej pory prowadził działalność gospodarczą i amortyzował majątek, który przed przejściem spółki na CIT-estoński, wydzierżawiał wyłącznie spółce i rozliczał koszty, od momentu użyczenia ustaną przesłanki kwalifikujące odpis amortyzacyjny do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli to jedyne źródło przychodów w ramach działalności wspólnika warto zweryfikować likwidację tej działalności, pamiętając jednak o skutkach w podatku VAT.

Tags:
What do you think?

Related news