Usługi pośrednictwa w sprzedaży – stawka ryczałtu  

Prawidłowa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od rodzaju świadczonych usług oraz nadanej im klasyfikacji PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług).  

W przypadku usług pośrednictwa w sprzedaży szczególnie ważne jest to czy jest to pośrednictwo w sprzedaży hurtowej czy też w sprzedaży detalicznej.  

Dla pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU 46.1) stawka ryczałtu wynosi 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c u.z.p.d. 

Mucha KSP

Natomiast dla pośrednictwa w sprzedaży detalicznej (np. PKWiU 74.90.12.0) stawka ryczałtu wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d. Przepisy ustawy nie przewidują bowiem stawki szczególnej dla tego rodzaju usług. 

Przepisy podatkowe nie zawierają jednak definicji sprzedaży hurtowej / detalicznej, a sama klasyfikacja zasadniczo spoczywa na podatniku. 

Z wyjaśnień GUS dostępnych na ich stronie – Pojęcia stosowane w statystyce publicznej – wynika, że: 

Sprzedaż hurtowa to działalność polegająca na odsprzedaży zakupionych towarów we własnym imieniu, zwykle nieostatecznym odbiorcom (innym hurtownikom, detalistom, producentom) 

Sprzedaż detaliczna to sprzedaż towarów własnych i komisowych (nowych i używanych) w punktach sprzedaży detalicznej, placówkach gastronomicznych oraz innych punktach sprzedaży (np. składy, magazyny) w ilościach wskazujących na zakup dla potrzeb indywidualnych nabywców. 

W/w.  dotyczy co prawda sprzedaży, jednak zdaje się być zasadne przyjęcie pomocniczo w/w. definicji dla pośrednictwa w jednej z w/w. sprzedaży.  

Z Wyjaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) wynika natomiast, że PKWiU 46.1 Usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej obejmuje:  

– usługi agentów komisowych, maklerów i innych sprzedawców hurtowych, którzy działają na rachunek innych jednostek, 

– usługi polegające na organizowaniu wspólnych spotkań sprzedawców i nabywców lub realizowaniu transakcji handlowych w imieniu innych zleceniodawców, także za pośrednictwem Internetu, 

– usługi w zakresie handlu hurtowego realizowane przez domy aukcyjne oraz Internet. 

Grupa ta nie obejmuje natomiast: 

– handlu hurtowego na własny rachunek, sklasyfikowanego w odpowiednich grupowaniach grup 46.2 – 46.9. 

Z kolei PKWiU 74.90.12.0 Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń obejmuje: 

– usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, włączając praktykę zawodową, 

– usługi wyceny antyków, biżuterii itp. 

Grupowanie to nie obejmuje: 

– usług wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych, sklasyfikowanych w 66.21.10.0, 

– usług pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, sklasyfikowanych w 68.31.1, 

– usług pośrednictwa związanych z wyceną nieruchomości, sklasyfikowanych w 68.31.16.0. 

What do you think?

Related news