W wydawanych interpretacjach indywidualnych Dyrektor KIS potwierdza, iż udzielanie pożyczek przez Fundację rodzinną innym podmiotom niż wprost wymienione w ustawie o Fundacji rodzinnej stanowi działalność niedozwoloną dla Fundacji rodzinnej i tym samym przychód tak powstały podlega opodatkowaniu karną stawką CIT w wysokości 25%.
Wątpliwości podatników planujących założenie Fundacji rodzinnej dotyczą min. możliwości prowadzenia działalności przez Fundację rodzinną w zakresie udzielania pożyczek. Zgodnie z ustawą o FR, Fundacja rodzinna może udzielać pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom.
Jednak, co w sytuacji, gdy FR udzieli pożyczki podmiotom spoza wskazanej grupy? Otóż, Dyrektor KIS min. w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2024 r., 0111-KDIB1-2.4010.282.2024.2.AK nie pozostawia złudzeń co do możliwości skorzystania ze zwolnienia czy zastosowania stawki 19% – taka działalność podlega opodatkowaniu karną stawką CIT w wysokości 25%.
„Konstrukcja art. 5 ust. 1 ufr wskazuje, że dozwoloną działalnością fundacji jest udzielania pożyczek tylko i wyłącznie tam wskazanym podmiotom, natomiast udzielanie pożyczek innym podmiotom stanowi działalność wykraczającą poza dopuszczalny zakres, który wiąże się z zastosowaniem przepisów art. 24r updop. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje możliwości zastosowania stawki wynikającej z art. 19 ust. 1 updop w przypadku udzielania pożyczek podmiotom innym niż wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 5 ufr, a wręcz przeciwnie jednoznacznie wskazuje na zastosowanie stawki 25%. (…)”
W świetle powyższego po stronie Fundacji rodzinnej, która będzie prowadziła działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres działalności dozwolonej powstanie dochód do opodatkowania stawką podatku w wysokości 25%.”
W konsekwencji, dochód powstały z udzielenia pożyczki spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje, spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik oraz beneficjentom korzysta w całości ze zwolnienia. Natomiast, pożyczka udzielana innym podmiotom stanowi działalność niedozwoloną dla FR i dochód podlega opodatkowaniu stawką karną 25%.