PIT KASOWY

pit kasowy

Od stycznia 2025 roku pojawi się możliwość skorzystania z nowej metody rozliczania, jaką będzie PIT kasowy. Ma ona być sporym ułatwieniem dla małych przedsiębiorców, bowiem to do nich właśnie jest ona adresowana.

PIT kasowy jako metoda rozliczania w podatku dochodowym polegać ma na tym, że obowiązek zapłaty tego podatku powstawać ma dopiero po tym, jak dany kontrahent uiści należność za wystawioną fakturę.

Jak zatem jest dotychczas? Obecnie zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Dodatkowo w art. 14 ust 1c tejże ustawy wprost wskazane zostało, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W praktyce oznacza to, że przykładowo:

przedsiębiorca A sprzedał produkt przedsiębiorcy B i wystawił odpowiednią fakturę. Przedsiębiorca B otrzymał od przedsiębiorcy A zarówno produkt, jak i fakturę do opłacenia, jednak z powodu chwilowych problemów finansowych postanowił opłacić fakturę za jakiś czas. Na przedsiębiorcy A od momentu wystawienia faktury ciąży obowiązek podatkowy, bez względu na to, kiedy otrzyma on zapłatę od przedsiębiorcy B.

Jakie zmiany niesie za sobą nowelizacja ustawy, która ma wejść w życia 1 stycznia 2025 r.?

Warunki skorzystania przez podatnika z rozliczenia PIT-u metodą kasową:

przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej (przy czym samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że dany przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników, a ma to na celu podkreślenie, że metoda skierowana jest jedynie do jednoosobowych działalności gospodarczych, z wykluczeniem spółek cywilnych i spółek jawnych) w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1 000 000 złotych,

– w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi on ksiąg rachunkowych,

złoży naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności (złożona deklaracja będzie obowiązywała również w kolejnych latach, przy spełnieniu pozostałych przesłanek, aż do momentu złożenia przez podatnika rezygnacji).

Przy wyborze metody opodatkowania nie ma znaczenia czy podatnik rozlicza podatek dochodowy według skali podatkowej, podatku liniowego czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z założeniami wprowadzanych zmian, czyli udzieleniem wsparcia małym lub początkującym przedsiębiorcom, nowa metoda rozliczania ma zminimalizować konieczność zapłaty przez nich podatku od dochodu, którego faktycznie jeszcze nie otrzymali.

W praktyce ma to wyglądać następująco:

przedsiębiorca A wystawił fakturę do zapłaty za towar oddany w posiadanie przedsiębiorcy B. Przedsiębiorca B uiszcza opłatę w związku z otrzymaną fakturą dopiero sześć miesięcy po jej faktycznym otrzymaniu wraz z towarem. W związku z opóźnieniem płatności po stronie przedsiębiorcy B, przedsiębiorca A, który wybrał metodę kasową rozliczania podatku dochodowego, dopiero w momencie otrzymania zapłaty za wydany towar rozpoznaje przychód oraz koszty jego uzyskania.

PIT kasowy nakłada jednak także na podatnika pewne ograniczenia.

Dzięki zastosowaniu metody kasowej przedsiębiorca zapłaci podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Wtedy także potrąci koszty uzyskania przychodów. Jednakże czas na dokonanie tych czynności został ograniczony i wynosić ma dwa lata (od dnia wystawienia faktury) – w tym czasie bez względu na to, czy przedsiębiorca daną płatność otrzyma, czy też nie, będzie musiał rozpoznać przychód z działalności gospodarczej. Wyjątkiem w tej kwestii pozostaną jedynie odpisy amortyzacyjne.

Warto podkreślić, że PIT kasowy dotyczy transakcji dokonywanych w relacji przedsiębiorca – przedsiębiorca, a wybrana transakcja musi zostać udokumentowana fakturą. Istotne jest również to, że jeżeli przedsiębiorca wybierze nową metodę to będzie zobligowany do stosowania jej przez cały rok. Jeśli natomiast w trakcie trwania roku podatkowego, przedsiębiorca, który wybrał metodę kasową przestanie spełniać przesłanki obligatoryjnie do jej stosowania, to utraci tę możliwość wraz z początkiem kolejnego roku podatkowego.

Nowa metoda rozliczenia podatku dochodowego ma na celu zwiększenie szans na rozwój dla przedsiębiorców znajdujących się na początku swojej biznesowej drogi lub osiągających mniejszy przychód, pośród bardziej doświadczonych kontrahentów.

Tags:
What do you think?

Related news