Do tej pory z tzw. zwolnienia podmiotowego mogły korzystać wyłącznie podmioty krajowe, tj. posiadające siedzibę działalności gospodarczej lub miejsce zamieszkania na terytorium RP. Od przyszłego roku do katalogu podmiotów zwolnionych z VAT dojdą podmioty nieposiadające siedziby działalności gospodarczej w Polsce, pod warunkiem, że siedziba ta mieścić się będzie na terytorium Unii Europejskiej.
Zwolnienie obejmie jednak te podmioty, których limit sprzedaży w roku bieżącym i poprzednim nie przekroczył kwoty 100 000 euro na terenie całej UE oraz wartość sprzedaży w roku poprzednim i bieżącym w obrocie krajowym nie przekroczy kwoty 200 000 złotych, poza tym podatnik nie świadczy, określonych usług i dostaw towarów wyłączonych ze zwolnienia (np. usługi prawnicze, dostawa terenów budowlanych).
Na podatnika nieposiadającego siedziby w RP nakłada się również szczególne obowiązki tj.: powiadomienie państwa członkowskiego siedziby podatnika o zamiarze skorzystania ze zwolnienia na ter. RP, a następnie uzyskanie w państwie członkowskim siedziby numer identyfikacji podatkowej o kodzie EX.
Niewypełnienie wymogów spowoduje brak możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT.
Ze zwolnienia podatnik może korzystać od momentu poinformowania go o nadaniu numeru EX przez państwo członkowskie siedziby bądź potwierdzenia używania go na ter. RP, jeśli numer nadano już wcześniej.