Jednym z warunków do opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest nieprzekroczenie 2 000 000 euro przychodu w roku poprzedzającym dany rok.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
- uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro
Podkreślić należy, że przekroczenie limitu przychodów 2 000 000 euro w trakcie danego roku nie skutkuje od razu utratą prawa do ryczałtu jeszcze w tym samym roku. Do końca danego roku podatnicy nadal opłacają podatek w formie ryczałtu. Dopiero od 1 stycznia roku następnego zobowiązani są do zmiany formy opodatkowania. W tym wypadku maja do wyboru podatek liniowy lub skalę podatkową.
Powyższe stanowisko potwierdza m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 sierpnia 2023 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.469.2023.1.HJ:
Mając na uwadze powyższe – przekroczenie limitu przychodów w ciągu roku podatkowego nie skutkuje natychmiastowym pozbawieniem prawa do rozliczania podatku w formie ryczałtu w ciągu roku podatkowego. Jako podatnik korzystający z opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym po przekroczeniu obowiązującego limitu w trakcie roku podatkowego dopiero od 1 stycznia roku następnego będzie Pani zobowiązana do zmiany formy opodatkowania.