Ulgi innowacyjne: czy warto starać się o interpretację indywidualną? 

Ulgi innowacyjne: czy warto starać się o interpretację indywidualną? 

Podatnicy chcący skorzystać z ulg innowacyjnych (np. ulgi badawczo-rozwojowej, ulgi na innowacyjnych pracowników czy ulgi na prototyp) bardzo często zastanawiają się, czy w celu skorzystania z ulgi wymagane jest pozyskanie interpretacji indywidualnej.  

Na wstępie należy wskazać, że przepisy prawa podatkowego z formalnego punktu widzenia nie przewidują wymogu posiadania interpretacji indywidualnej dla możliwości skorzystania z ulgi. Niemniej jednak posiadanie interpretacji indywidualnej jest bardzo istotnym elementem procesu wdrażania ulgi, zapewniającym podatnikowi bezpieczne i zgodne z przepisami stosowanie określonej ulgi.  

Celem interpretacji indywidualnej jest otrzymanie przez podatnika od organu podatkowego jednoznacznego rozstrzygnięcia wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego w stanie faktycznym dotyczącym podatnika. W dużym uproszczeniu interpretacja indywidualna pełni więc funkcję ochronną dla podatnika, o ile oczywiście podatnik będzie stosował się do postanowień w niej zawartych, a stan faktyczny opisany we wniosku odpowiada stanowi rzeczywistemu. 

Przenosząc powyższe na grunt ulg na innowacyjność należy wskazać, że uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości stosowania danej ulgi np. ulgi badawczo-rozwojowej jest istotnym elementem bezpiecznego stosowania tych ulg. Należy bowiem pamiętać, że wszelkiego rodzaju ulgi w tym ulgi na innowacyjność są co do za zasady odstępstwem od powszechnie stosowanych zasad opodatkowania. Ponadto, możliwość skorzystania z tych ulg uzależniona jest w znacznej mierze od interpretacji pojęć stosowanych w przepisach pozapodatkowych, które mają charakter zasadniczo otwarty a ich interpretacja może być nieoczywista. Wobec tego skorzystanie z tych ulg bez uprzedniego uzyskania interpretacji indywidualnej może być obszarem szczególnego zainteresowania organów podatkowych. 

Otrzymanie i stosowanie się do pozytywnej interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości stosowania ulgi powinno co do zasady eliminować potencjalne spory z lokalnym organem podatkowym, który w razie weryfikacji prawa do skorzystania z tej ulgi powinien w pierwszej kolejności przeanalizować zgodność stanu rzeczywistego ze stanem faktycznym przedstawionym w interpretacji. W razie braku rozbieżności pomiędzy tymi stanami, organ podatkowy z zasady związany jest postanowieniami interpretacji indywidualnej wydanej dla podatnika.  

Zatem pomimo, iż posiadanie pozytywnej dla podatnika interpretacji indywidualnej nie jest warunkiem niezbędnym do skorzystania przez niego z ulg innowacyjnych, to jej posiadanie jest niezwykle istotnym elementem prawidłowego stosowania ulgi, przynoszącym istotne korzyści i ograniczającym ryzyka podatkowe. Naszym zdaniem przed skorzystaniem z ulgi innowacyjnej bezsprzecznie warto jest wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Jest to istotnym elementem planowania podatkowego pozwalającym na lepszą kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. 

Tags:
What do you think?

Related news