Głównymi celami Fundacji rodzinnej są:
gromadzenie mienia, zarządzanie mieniem na rzecz beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów.
Wskazany beneficjent uzyskuje uprawnienie do świadczeń od Fundacji rodzinnej zgodnie z wolą fundatora wyrażoną w statucie FR.
Mogą to być świadczenia pieniężne bądź niepieniężne, w szczególności świadczenia polegające na pokrywaniu kosztów utrzymania, kształcenia, leczenia lub opieki – w przypadku osób fizycznych, lub wspieranie statutowej działalności pożytku publicznego – w przypadku organizacji pozarządowych.
Obowiązkiem fundatora jest wniesienie do fundacji rodzinnej mienia na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł.
Wskazana kwota mienia nie podlega zwrotowi w trakcie trwania fundacji rodzinnej. Inne składniki majątku FR nabywa w formie darowizny lub spadku.
Mieniem stanowiącym składnik majątku Fundacji mogą być: nieruchomości, ruchomości, znaki towarowe, udziały, akcje w spółkach prawa handlowego, środki pieniężne, w tym waluta obca, czyli aktywa, które mogą być przedmiotem obrotu.
Do najważniejszych korzyści wynikających z utworzenia Fundacji rodzinnej zalicza się:
- prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynikającym z art. 5 ustawy o FR przy wykorzystaniu otrzymanego mienia jako zwolnionej z opodatkowania podatkiem CIT;
- mienie wnoszone do FR w ramach darowizny lub spadku nie podlega opodatkowaniu;
- w ramach działalności prowadzonej przez FR, powiększania majątku FR, nabywania akcji (udziałów) w spółkach oraz wypracowywanego zysku przez FR w związku z posiadanym mieniem – FR nie podlega opodatkowaniu podatkiem CIT.
- korzysta z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym CIT, tj. opodatkowanie 15% CIT wystąpi dopiero w momencie wypłaty/przekazania świadczenia ze strony FR na rzecz danego beneficjenta.
- założenie fundacji rodzinnej oraz wniesienie do niej majątku nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
- beneficjenci należący do tzw. „0” grupy podatkowej są co do zasady zwolnieni z opodatkowania PIT w zależności od ustalonej proporcji wartości mienia, która określa w jakiej części suma wartości składników mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przypadająca na tego fundatora lub fundację rodzinną pozostaje do wartości sumy mienia wniesionego przez wszystkich fundatorów i fundację rodzinną.
- Poza sytuacją beneficjentów należących do tzw. „0” grupy stawka podatku wynosi:
- 10% przychodówuzyskanych przez osobę będącą w stosunku do Fundatora osobą zaliczoną do I lub II grupy podatkowej,
- 15% przychodów– w zakresie przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie zwolnienia lub stawki 10% , np. otrzymanych z mienia należącego do fundacji rodzinnej.