WYWIAD: PRZEKSZTAŁCENIE JDG W SPÓŁKĘ Z O.O.

dr Monika Mucha

W ciągu kilku ostatnich lat rośnie ilość spółek z o.o., które powstają w związku z przekształceniem jednoosobowej działalaności gospodarczej, skąd ten trend ?

Tak to prawda, mamy coraz więcej takich procesów. Jest kilka powodów:

– ochrona majątku trwałego przed możliwością jego utraty – ryzyka gospodarcze, polityczne,

– sukcesja pokoleniowa prowadzonego biznesu, wiek i chęć przekazania biznesu,

– zaplanowanie spadkobrania i ciągłości firmy/przedsiębiorstwa,

– ograniczenie ryzyka ponoszenia odpowiedzialności majątkiem prywatnym za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa JDG,

– kontynuacja prowadzenia przedsiębiorstwa w innej formie z wykorzystaniem posiadanego już sprzętu, urządzeń, pojazdów, know – how, bazy klientów, renomy itd.,

– zabezpieczenie ciągłości działania przedsiębiorstwa na wypadek zaistnienia zdarzeń losowych, takich jak śmierć,

– prowadzenie działalności w takiej formie prawnej, która oferuje więcej możliwości w zakresie tworzenia struktury udziałowej i da możliwość zbycia (sprzedaży/darowizny) praw udziałowych w przyszłości.

J

Mucha KSP

Czy każdy JDG powinien dokonać takiego przekształcenia?

   Nie, oczywiście, że nie. Najpierw musi przejść wstępną analizę prawną i podatkową. Pozwala ona ocenić po pierwsze, czy cele zmierzone zostaną osiągnięte, po drugie czy otoczenie prawne, tj. np. koncesje, licencje, dotacje, kredyty nie blokują tego procesu. Bez tej analizy można doprowadzić do sytuacji, gdzie spółka po przekształceniu nie może prowadzić działalności gospodarczej lub też ma stan wymagalności kredytu, dotacji.

Jeśli proces ma zapewnić ochronę majątku trwałego przed możliwością jego utraty, to w jaki sposób to osiągnąć?

Przede wszystkim oddzielić ten majątek trwały od tzw. działalności operacyjnej.  Zatem zanim dojdzie do przekształcenia, zabezpieczyć ten majątek lokując go w sferze prywatnej. Majątek ten oczywiście może nadal być wykorzystywany do działalności operacyjnej, ale spółka z o. o. (po przekształceniu) będzie go używała odpłatnie na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z właścicielem.

Jakie obciążenia podatkowe wywołuje taki proces przekształcenia?

W zasadzie jest on neutralny podatkowo. Nie podlega VAT – wyłączenie ustawowe, nie ma skutku ani w podatku PIT dla przekształcanego podatnika ani w CIT dla spółki z o.o. Pojawia się jedynie podatek PCC 0,5% liczony od wartości kapitału zakładowego spółki, ale ten może być określony na minimalnym poziomie 5000 zł.

Czy taka spółka po przekształceniu może skorzystać z tzw. CIT-u estońskiego?

Tak, jak najbardziej. Warto jednak i tu przeprowadzić analizę „opłacalności” dla danego podmiotu tej formy opodatkowania.

Zapraszamy do kontaktu – mamy doświadczenie w tym zakresie. Takich procesów dokonaliśmy około setki.

What do you think?

Related news