Nieodpłatne używanie pojazdu samochodowego – wyłączenie z opodatkowania VAT

Na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o VAT (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT) opodatkowaniu VAT podlegać może nieodpłatne używanie samochodów do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Opodatkowanie to zostało jednak wyłączone przez ustawodawcę, o czym stanowi art. 8 ust. 5 i 6 ustawy o VAT.

Mucha KSP

Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o VAT, nieodpłatne używanie pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika nie podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) pojazdu samochodowego lub przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) jego części składowych podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nabyciem pojazdu samochodowego, o którym mowa powyżej, jest również jego używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Tym samym, wskazane wyłączenia mają zastosowanie również w odniesieniu do pojazdów użytkowanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej o podobnym charakterze.

Przykładowo:

Od czerwca 2024 r. spółka jawna użytkuje samochód osobowy na podstawie zawartej umowy leasingu operacyjnego. Dla pojazdu nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, więc spółka dokonuje 50% odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe. Nieodpłatne używanie pojazdu do celów prywatnych wspólników spółki nie podlega w takim przypadku opodatkowaniu VAT.

Tags:
What do you think?

Related news