Czym się różni progresywny podatek dochodowy od podatku liniowego?

Tyle tych podatków, że aż w głowie się kręci. Podatek bezpośredni, podatek pośredni, akcyzowy, od towarów i usług, progresywny, liniowy… O co z nimi chodzi? Czy każdy musi je płacić? Czy można płacić mniej podatków? Ten świat jest bardzo skomplikowany dla osoby, która nie interesuje się tym tematem, ale na szczęście my dziś Wam wszystko jasno wytłumaczymy! Skupimy się na progresywnym podatku dochodowym oraz na podatku liniowym. Jakie są różnice między nimi? Dowiesz się scrollując myszką w dół.

Na pierwszy rzut weźmy pod oko progresywny podatek dochodowy. Stawka progresywnego podatku dochodowego zwiększa się wraz z dochodem, które podatnik osiąga w ciągu roku. Obecny próg podatkowy wynosi 120 000 zł dochodu. Poniżej tej kwoty stawka podatku wynosi 12%, a jego przekroczeniu stosuje się wyższą stawkę podatku – 32%. To znaczy, że osoby zarabiające mniej będą miały ten podatek niższy, a osoby zarabiające więcej będą miały wyższą stawkę progresywnego podatku dochodowego. Czy to rozwiązanie jest sprawiedliwe? Musicie to ocenić sami.

Prowadząc liczne spółki osobowe lub jednoosobową działalność gospodarczą wielu przedsiębiorców zastanawia się jaki podatek wybrać: liniowy, czy progresywny podatek dochodowy? Stawka podatku liniowego ani nie rośnie, ani się nie zmniejsza. Niezależnie od tego, jaki dochód osiąga podatnik, stawka podatku liniowego zawsze będzie taka sama. W 2024 roku podatek liniowy to 19%-procentowa stawka podatkowa. Więcej informacji odnośnie podatków znajdziesz na naszej stronie internetowej.

W tej sytuacji należy pomyśleć o tym co nam się bardziej opłaca? Podatek liniowy, czy progresywny podatek dochodowy? Na to pytanie odpowiedzą Ci nasi specjaliści z kancelarii podatkowej Mucha Krajowy Serwis Podatkowy. Poddadzą dogłębnej analizie Twój dochód i formę opodatkowania, którą wybrałeś zaczynając działalność. Może najwyższa pora ją zmienić? Czy warto? Zadzwoń do nas już dziś!

What do you think?

Related news